Kartais nutinka taip, kad visai netikėtai neplanuotai atrandi kažką nuostabaus. Visiško atsitiktinumo dėka šią vasarą atsidūrėme Birštone. O jei jau visai rimtai atostogų pratęsimas Birštone – mano vyro staigmena. Niekada ten anksčiau nebuvau buvusi, todėl, kai sužinojau, kad vos nusileidus iš Barsos, kitądien teks krautis lagaminus vėl, labai apsidžiaugiau, nes apie Birštoną tiek girdėta, bet niekad nematyta. O kaip patarlė sako, “geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti”.
Birštoną įsimylėjau iš pirmo žvilgsnio. Rimtai!!! Vienu metu net pradėjau abejoti savo didele meile Druskininkams, ir, jei dabar tektų rinktis vieną iš dviejų, širdis pasrūtų krauju. Šie miesteliai labai panašūs, bet kartu ir totaliai skirtingi. Birštonas kiek mažėlesnis už Druskininkus ir apeinamas nesunkiai per vieną dieną. Tuo, sakyčiau, ir žavus. Kadangi jame praleidome net savaitę, drįsiu parekomenduoti keletą lankytinų vietų, kai nusibos mėgautis spa procedūromis 🙂
Birštonas – labai žalias miestas. Kaip ir priklauso sanatoriniam miesteliui. Be kita ko, labai žydintis – kur pasisuksi, visur gėlės, aplinka sutvarkyta idealiai. Paprastai po jį pasivaikščioti keliaudavome vakarais, kai nebebūdavo tokio svilinančio karščio.
Birštonas turi nuostabią promenadą palei Nemuną. Ja galima tiek pasivaikščioti, tiek pralėkti su dviračiu ar paspirtuku. Birštone yra bent keletas vietų, kurios siūlo dviračių transporto priemonių nuomą, tad tikrai nesunkiai išsinuomosite sau tinkančią.
Vaikštant mieste pačiose įvairiausiose vietose, kartais ir visai netikėtose, rasite galybę skulptūrų, kurios miesteliui suteikia jaukumo ir savitumo. Kartais ne visos taip lengvai ir patebimos, arba pastebimos ne visiems 🙂 Štai, kad ir ši apačioje – “Žaidžiantis berniukas” – pro ją praeidavome kone kiekvieną dieną, o pamačiau gal tik ketvirtą.
Mano telefone jų tilpo bent 17, bet tai tikrai ne visos ten esančios.
Jei nenorite vaikštinėti, Birštone yra turistinis elektromobilis su audiogidu, kuriuo galima apvažiuoti miestelį ir sužinoti apie jo istorines, žymias vietas. Be to, elektromobilio vairuotojas suteiks ir daugiau naudingos informacijos bei atsakys į visus klausimus. Kaina vienam asmeniui – 5 eurai.
Miesto centriniame parke, priešais Eglės sanatoriją yra pastatytas mineralinio vandens garinimo įrenginys “Druskupis”, kurio dėka sukuriamas efektas lyg kvėpuotum jūros oru. Tačiau jis veikia tik šiltuoju metų laiku.
Dar vienas nemokamas sveikatinimo kompleksas įrengtas kitoje miesto dalyje, šalia Vytauto kalno – Kneipo sodas. Kneipo sodas įkurtas pagal XIX a. gyvenusio dvasininko Kneipo rekomendacijas. Pagal šio dvasininko sveikatos filosofiją, “vanduo gydo, vanduo daro stebuklus, profilaktika geriau nei gydymas”. Į šį sodą susirenka ne tik poilsiaujantys Birštone, bet ir miesto gyventojai.
Kneipo sode yra siūlomos trys procedūros: įspūdingas nepatirtus pojūčius dovanojantis refleksoterapinis takas, procedūra rankos “Kneipo kava” ir procedūra kojoms “Gandro žingsniu”. Šalia sodo yra instrukcijos, kaip tinkamai atlikti procedūras. Į šį sodą susirenka ne tik poilsiaujantys Birštone, bet ir miesto gyventojai, o mes ateidavome kiekvieną dieną, jei ne visų procedūrų atlikti, tai bent refleksoterapiniu takeliu prasieiti.
Birštone veikia 2 muziejai – Birštono sakralinis muziejus ir Birštono muziejus. Deja, patys taip ir neaplankėme, tad bus ką veikti, kai kitą kartą atvyksime į Birštoną. Elektromobilio vairuotojas itin rekomendavo aplankyti Birštono muziejų.
Kadangi miestelis nėra didelis, todėl ir maitinimo įstaigų nėra daug, o ir dažna, mažesnė, vykdo kelias veiklas šalia viena kitos, pvz., prekiaujama gėlėmis, interjero daiktais ir parduodama kava, ledai. Būtent tokia yra “Asmeniška krautuvėlė“, įsikūrusi pagrindinėje miesto aikštėje.
Jei norėsite romantiškai praleisti vakarą, siūlyčiau apsilankyti Kurhauze, kuriame galėsite ne tik pasivaišinti, bet ir apsilankyti vykstančiuose renginiuose – koncertuose, parodose. Tiesa, mes ten užsukome paragauti tik putojančio vyno, todėl apie maistą atsiliepimo parašyti negaliu.
Tikrai gardžius desertus, iš jų puikų crème brûlée galėsite paskanauti Skonių svetainėje. Jis iš tikrųjų puikus!
Jei norėsis kažko labiau gurmaniško, savaitgaliais Vytautas Mineral Spa restorane Moon šefas Darius Dabrovolskas rengia degustacines vakarienes. Tiesa, maistą galima rinktis ir iš meniu. Kadangi vienoje degustacinėje vakarienėje teko sudalyvauti, dalinuosi įspūdžiais.
Iš patiektų patiekalų jaučiasi, kad šefas puikiai valdo ingredientus, supranta jų derinius, nebijo eksperimentuoti ir turi puikų skonio pojūtį. Žinant šio šefo pasiekimus, tai net neturėtų stebinti. Beveik visų patiekalų estetinis vaizdas buvo idealus (gal su desertu kiek mažiau pavyko).
Itin sužavėjo užkandžiui patiektas miško grybų-trumų kroketas. Jo skonį ir kvapą pamename iki šiol. Jis buvo tiesiog puikus!!! Drąsus sprendimas patiekti šukutes carpaccio stiliumi, užkeptos neįprastos formos midijos, gaivinantis pasiflorų-slyvų šerbetas… Šiek tiek nuvilianti buvo degustacijos pabaiga, nes desertas nebuvo ta viską užbaigianti aukščiausiame taške suskambanti nata, o simfonija juk taip gražiai prasidėjo. Ir nors vakarienę galėčiau vertinti stipriu 9, norėtųsi aiškios restorano patiekalų koncepcinės krypties. Juk jis veikia Birštone, garsėjančiame mineraliniais vandenimis, viename moderniausių ir naujausių Spa ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Tikiu, savo kelią jie atras.
Ir turbūt labiausiai ko pasigendu degustacinėse vakarienėse ir ne tik šioje – vakaro meniu. Nepriklausomai nuo to, kad degustacinės vakarienės keičiamos kas kelias savaites ar mėnesius, manau, kad atvykusiems į tokią vakarienę svečiams ant stalo privalo būti padėtas to vakaro meniu. Klausite, kodėl? Todėl, kad svečias galėtų tinkamai pasirinkti gėrimus prie jų, nes vis dar labai tenka apgailestauti, bet labai retas dirbantis restorane puikiai išmano gėrimus, o apie vynų išmanymą galima būtų pasakoti istorijas.
Miestelyje yra keletas sanatorijų ir spa centrų. Tad tikrai galima pasirinkti pagal norus. Mes apsistojome vos prieš 1,5 metų atsidariusiame Vytautas Mineral Spa, kuriame siūloma platus spa procedūrų spektras, taip pat yra puikus gydomųjų paslaugų padalinys, kuris, beje, labiausiai man ir patiko. Pastarajame dirba nerealus kineziterapeutas portugalas Daniel. Jei ten lankysitės, nueikite pas jį, nesigailėsite.
Pats Spa centras nuostabaus dizaino, erdvus, puikiai įrengtas, kambariai erdvūs ir patogūs, turi labai netradicinę skaityklą, tiekia gardų maistą. Viešbučio gyventojams baseino ir pirčių erdvė yra nemokama, taip pat siūloma nemažai nemokamų užsiėmimų – sveikos nugaros mankštos, TRX treniruotės ir pan. Yra vaikų kambarys, kuriame už mokestį galima palikti mažuosius. Viešbutis turi išėjimą į šalia esančius tvenkinius, kurių vieną patys prižiūri ir tvarko, todėl vandens procedūromis galima pasimėgauti ne tik spa viduje, bet ir lauke.
Aplinka tiesiog alsuoja poilsiu ir atsipalaidavimu, tačiau ilgiau pabuvus pasimato ir ne visai gerų dalykų – personalas per mažai ugdomas, kartais demonstruojamas atsainokas požiūris į klientą (nežinau, ar visų atžvilgiu, ar tik lietuvių; bet kokiu atveju, to neturėtų būti jokiu atveju :), ne visų paslaugų kokybė atitinka tą, kurią vos įžengęs į šį spa susidarai. Iš principo tai nėra esminiai priekaištai, dėl kurių nenorėčiau sugrįžti dar kartą. Būtinai sugrįšiu, kad patirčiau teigiamus pokyčius bei išbandyčiau tailandietišką masažą, kurį, girdėjau, ten atlieka itin gerai.
Na, o pabaigai, gal ne visai į temą, bet labai įdomus pastebėjimas – Birštone nėra vieno didžiausių Lietuvos prekybos centrų. Iš pradžių manėme, kad gal kur nors miestelio pakrašty, bet vėliau vietiniai sakė, kad toks buvo sprendimas 🙂