Haga: pirmieji žingsniai atvykėliams/ The Hague: first steps for expats

2021 m. sausio 14 d.

Patarimų skyrelis Kelionės

Šiuo įrašu mažais žingsneliais pradedu kelionę Hagoje. Ilgai mąsčiusi, ar palikti tokius įrašus po “Dviejų Mėnulių” stogu, nusprendžiau, kad visgi Du Mėnuliai atspindi mane ir nematau poreikio kurti atskirą puslapį/ IG ar FB paskyrą, todėl čia rasite viską – receptus, kelionių įspūdžius, patarimus ir nuo šiol kasdienio gyvenimo Hagoje akimirkas. Mane galite sekti FB ir IG Du Mėnuliai profiliuose. O dabar pradedam kelionę į Hagą!

Kai 2020-ųjų spalio viduryje iš Minsko grįžome namo, į Vilnių, maniau, kad tai su visam. Po gerų trijų savaičių sulaukiau bombos pavadinimu “važiuojame į Hagą”. Mano reakcija buvo kiek keistoka, nes “už lango” karantinas, turistų niekas niekur nelaukia, tad kur čia važiuoti. Pasirodo, čia nebuvo kvietimas, tiesiog fakto konstatavimas. Teko prisėsti: lapkričio pirmos dekados pabaiga, o naujasis gyvenimas Hagoje turi prasidėti gruodžio 1 d. Galite bent įsivaizduoti save tokioje situacijoje? Aš – ne 😀 Mąstyti nebuvo kada, per 3 savaites turėjome susirasti šeimai tinkamą būstą, mokyklas vaikams, medikus ir sužinoti kitus Olandijos niuansus bei susipakuoti daiktus, būtinus nuvežti į Hagą. Tada nuvažiuoti į Hagą, grįžti susirinkti vaikų ir katės ir jau visiems kartu keliauti į naująjį gyvenimą. Taip, žinau, žmogui užkraunama tiek, kiek jis gali pakelti, bet kartais imu galvoti, kad ten, aukštai, kažkas mane smarkiai pervertina nuolat numesdamas kokį siurprizą. Kas mane pažįsta, žino, kad staigmenų baisingai nemėgstu (rimtai!!!).

Olandija… Su kuo jums asocijuojasi Nyderlandų Karalystė? Olandijoje prieš tai buvau kokius 2-3 kartus darbo reikalais, todėl Olandija man asocijavosi su kanalais, klumpėmis, tulpėmis, ir, žinoma, kanapėmis (oi, ne, nesu jų bandžiusi). Kadangi šiek tiek domiuosi monarchijomis, dar neblogai virtualiai (?!) buvau susipažinusi su karaliaus Viljamo šeima. Ir kažkodėl galvojau, kad olandų kalba itin panaši į vokiečių, bet tai buvo paneigta pačią pirmą atvykimo dieną. Sakyčiau, skurdokos žinios, tad teko lįsti į internetą. Lietuviškai padorios informacijos rasti nepavyko, angliškai buvo galima paskaitinėti nuotrupas, olandiškai, deja, dar nemoku, bet va rusų pravertė – vyras surado baltarusės rašomą tinklaraštį Amsterdam On Air. Būsimi vyro kolegos taip pat pasidalino informacija. Taip pat pradžiai praverstų paskaitinėti I Am EXPAT. Na, o po to pradėjome tvarkyti biurokratinius reikalus, nes jau ko, bet popierizmo pas olandus netrūksta 😉

Hagos gatvių skulptūros

Taigi, jei planuojate keltis trumpam ar ilgam gyventi į Olandiją, jums reikės:

1. būsto

Kiek teko girdėti atsiliepimų, susirasti būstą, beje, kaip ir mokyklą, gydytoją, prieš karantiną buvo vos ne Sizifo darbas. Kodėl? Olandijos plotas dukart mažesnis nei Lietuvos, o gyventojų čia gyvena apie 17 mln.  Hagoje gyventojų yra apie pusė milijono, iš jų pusę sudaro atvykėliai, dažniausiai atvykę dirbti įvairiose tarptautinėse organizacijose, valstybių atstovybėse. Būsto rinka nėra guminė, o paklausa didelė. Būsto nuoma gan brangi, dažnai nuomotojas arba netgi valstybė kelia tam tikras sąlygas nuomojamam būstui (pajamų lygis, įvairūs leidimai, ne visi priima nuomotojus su vaikais, naminiais gyvūnais ir pan.). Žinoma, ieškantysis taip pat turi savo matymą ir pageidavimus būstui.

Mūsų situacija buvo tokia, kad po trijų savaičių turėjome būti Hagoje ir gyventi viešbutyje būtų buvę nei finansiškai protinga, nei patogu. Neturėjome nei laiko, nei noro vaikščioti ir apžiūrinėti butus, turint omeny, kad dėl per paskutinį mėnesį vykusių kraustymųsi buvome kiek psichologiškai nuo to pavargę. Be to, norėjosi atvykus jau turėti stogą virš galvos ir ramiai tvarkytis kitus sąrašo punktus.

Tai, kaip susirasti būstą nuomai? Yra 2 būdai. Ieškote patys nekilnojamo turto puslapiuose, pvz., ParariusFunda, arba samdote agentą. Mes samdėme agentą iš Expat Residence. Agentas Michel buvo tikras profesionalas, komunikacija vyko be priekaištų, kruopščiai atrinko rinkoje esančius variantus pagal mūsų pageidavimus ir netgi pravedė video apžiūras, kad galėtume palyginti nuotraukas ir realybę. Žinoma, agento paslaugos kainavo, bet turint omenyje, kiek vargo atsimetė, tai buvo pats geriausias sprendimas prieš atvykstant į Hagą. Pradžioje mūsų sąraše buvo apie 10 variantų. Prieš video apžiūras keletas nubyrėjo, nes jau buvo išnuomoti. Po apžiūrų mes patys kelis išbraukėm ir realiai liko pora variantų, iš kurių ir pasirinkome sau tinkamą. Po gąsdinimų, kad pusė metų nerasime būsto, tai buvo lyg kalėdinis stebuklas, leidęs patikėti, kad viskas bus gerai. Žinoma, Covid-19, sujaukęs visą pasaulį, sujaukė ir nuomos rinką, todėl būstą pavyko rasti per trumpą laiką.

Į ką turėtumėte atkreipti dėmesį: a) ne visada skelbime esantis būstas vis dar nuomojamas; b) nuotraukos ne visada atspindi realybę; c) prieš pasirašant sutartį suderinkite iš anksto visus rūpimus klausimus, taip pat atkreipkite dėmesį, ar sutartyje tai atspindėta; d) prašykite sutarties anglų kalba, jei įmanoma, priešingu atveju teks naudotis google paslaugomis ir verstis; e) išsiaiškinkite, kaip bus atsiskaitoma už komunalinius. Paprastai jie nėra įtraukti į nuomos sutartį ir su paslaugų teikėjais (vanduo, elektra, dujos) sutartis tiesiogiai pasirašysite jūs patys (mes iš anksto paprašėme savo agento pagalbos šiuo klausimu); f) atsiskaitymas už nuomą paprastai vyksta bankiniu pavedimu.

Kai jau laikysite nuomos sutartį rankose, atkreipkite dėmesį į savo adresą, ypatingai į pašto kodą. Jį reikės įsiminti. Pašto kodas Olandijoje yra vienas svarbiausių duomenų, identifikuojant lokaciją. Jei kur nors reikės nurodyti savo gyvenamąją vietą, Jūsų visada pirmiausiai paklaus pašto kodo, o kad įrodytumėte, kad ten gyvenate, gali prireikti parodyti, o tiksliau prikabinti (daug paslaugų teikiama nuotoliniu elektroniniu būdu), nuomos sutartį. Pradžioje jos reikės dažnai, nes asmenims be gyvenamosios vietos daug paslaugų tiesiog neteikiama, ypač ilgalaikių. Dar daugiau paslaugų neteikiama, jei neturite BSN, bet apie jį vėliau.

2. mokyklos ar darželio, jei turite vaikų

Iki karantino mokyklos klausimas, kaip ir būsto, buvo gana opus emigrantams. Prieš atvykstant prisiklausiau pasakojimų ir man tiesiogine to žodžio prasme plaukai pasišiaušė, nes atrodė, kad jei vaikams mokyklą gausime po pusmečio, tai bus gerai. Hagoje yra bent 10 tarptautinių mokyklų. Kiekviena mokykla turi savo priėmimo tvarką, įkainius. Ir nors manote, kad mokyklą renkatės jūs – ir tai iš dalies tiesa, tačiau iš tikrųjų mokykla renkasi jus. Nesumokėjus priėmimo mokesčio ir nepateikus dokumentų, niekas į kalbas nesileidžia. O šių veiksmų atlikimas negarantuoja, kad vaikas bus priimtas į mokyklą. Mokyklą abiems vaikams gavome per 3 savaites ir… dar tą pačią. Taip, buvo patikrų, testų, reikalingos rekomendacijos, bendravo su tuometine vaikų mokykla, tad priėmimo procesas, net ir į privačią mokyklą, nėra toks paprastas. Labai džiaugiuosi, kad mūsiškiams realiai mokyklos reikėjo nuo sausio, tad gruodžio mėnesio darbų sąraše buvo padėtas dar vienas +, o aš atsipūčiau lengviau.

 

3. socialinio draudimo numerio (BSN)

Mistinis BSN. Apie jį irgi išgirdau prieš atvykstant ir kad be jo, Olandijoje kaip be rankų. BSN tai ne kas kitas, o socialinio draudimo numeris. Be jo neatsidarysite sąskaitos banke, nenueisite pas gydytoją, taip pat jis reikalingas identifikuojant jus bet kurioje valstybinėje institucijoje. Realybė pasirodė šiek tiek kitokia, todėl ir BSN reikalingumas priklausys nuo to, ar jūs įdarbina Olandijos darbdavys, ar atvykstate tik į savo nacionalinio darbdavio paskirtą darbo vietą. Pas medikus man BSN nereikalingas, nes nesinaudoju Olandijos socialinio draudimo sistema, t. y. už medikų paslaugas moku pati. Banko sąskaitą vietiniame banke irgi pavyko atsidaryti be BSN, tačiau jį į bankui vistik įsipareigojau nurodyti per 2 mėnesius nuo sąskaitos atidarymo dienos. Tikrai žinau, kad pirmą kartą pagal paskirtį jį panaudosiu įsigydama metinį leidimą statyti automobilį, mat didžiojoje dalyje Hagos parkavimas yra mokamas.

4. bendrosios praktikos gydytojo

Jei planuojate ilgiau užsibūti Olandijoje arba turite vaikų, prisiregistruoti prie bendrosios praktikos gydytojo (GP) tiesiog būtina, nes atsitikus ekstriniam atvejui net ir į privačią gydymo įstaigą tiesiog taip nepapulsite. Turite būti prieš tai prisiregistravę prie klinikos ar bendrosios praktikos gydytojo. Priešingu atveju teks naudotis skubios pagalbos skyriaus ligoninėje pagalba.

5. sąskaitos vietiniame banke

Esant ES piliečiu didelio poreikio atsidarinėti sąskaitą olandiškame banke kaip ir nėra, mat galima padaryti pavedimus ir iš lietuviškos sąskaitos, o atsiskaityti lietuviška kortele. Dažniausiai. Visgi komunalinių paslaugų teikėjai patys nuskaito nuo jūsų sąskaitos pinigus ir ji turi būti vietinė, kitaip liksite skolinga (-s). Gerai pamenu, kad prieš 20 metų analogiška sistema buvo Vokietijoje.
“Skaniausias” perlas banko sąskaitų istorijoje – lietuviška banko kortele nepavyks atsiskaityti nė vienoje tinklinėje maisto prekių parduotuvėje. Sakysite, nesąmonė. Sąmonė ir dar viduryje baltos dienos. Ir nesvarbu, ar kortelė debetinė ar kreditinė, svarbiau tai, kad ant jos parašyta “mastercard”, kas savaime suponuoja, kad tai kreditinė kortelė, ir tuomet tenka ieškoti grynųjų. Žinoma, galėsite tai patikrinti ir patys, bet dėl viso pikto turėkite grynųjų 😉 Visur kitur be problemų galėsite atsiskaityti ir lietuviška kortele. Po 3 metų gyvenimo Baltarusijoje, kur be problemų naudojausi lietuviška banko kortele, tai buvo viena keisčiausių patirčių.

Tiesa, banko sąskaitos be BSN neatsidarysite. Bet visgi kiekviena taisyklė turi išimtį ir pasirodo, olandai turi visiškai internetinį banką Bunq. Jo paslaugas pirmiausiai išbandė mano vyras, o aš stebėjau procesą. Iš pradžių abejingai ir nepasitikinčiai, nes galvojau, kad čia koks aferistų bankas, bet po poros dienų, kai jam atsidarius sąskaitą ir įsijungus bekontaktį atsiskaitymą telefonu pavyko mums abiems nupirkti kapučino išsinešimui, susigundžiau ir aš. Jums tereikės atsisiųsti programėlę, užpildyti prašomus duomenis ir laukti patvirtinimo. Ir nepamiršti įmesti pinigėlių į sąskaitą. Po dviejų dienų aš jau galėjau atsiskaitinėti telefonu, o po 10 dienų laikiau rankose ir kortelę.

6. vietinio mobilaus ryšio operatoriaus paslaugų

Atkreipiau dėmesį, kad važiuojant link Olandijos, kirtus bet kurios ES šalies sieną ateidavo Tele2 pranešimas, kad skambučiams ir sms taikomi tokie patys tarifai, kaip LT. Tai labai nudžiugino. Jau net turėjau minčių neimti vietinio mobilaus ryšio operatoriaus sim kortelės, nes turiu lietuviškoje viską, ko reikia. Persigalvoti privertė tai, kad iš daugelio olandiškų įstaigų, net ir privačių įmonių, nėra leidžiama skambinti į užsienį. Be to, kvailai reikalaujama visokiose duomenų bazėse  nurodyti vietinį numerį. Rimtai??? ES = užsienis? Logikos mažai, bet prieš sistemą nepašoksi.

Ką pasirinkti nepatarsiu, bet pasirinkimas yra: Vadofone, T-mobile ir t. t. Kiekvienas renkasi pagal plano reikalingumą, kainą ir pan. Galiu tik pasakyti, kad LT esantys abonementai ir daug pigesni, ir paslaugų kiekis gaunamas milžiniškas, o internetas čia vis dar aukso vertės. Ar vis dar galvojate, kad lietuviai blogai gyvena???

7. wifi, TV paslaugų namuose

Wifi paslaugoms siūlau nepagailėti, nes kuo žemesnio lygio paslaugą pasirinksite, tuo prastesnį internetą ir turėsite. Vargsite vargsite, o vėliau vis tiek keisite į aukštesnio lygio ir, žinoma, brangesnį. Neužsiliūliuokite ir pradžioje siūloma akcija, geriau atkreipkite dėmesį, kokia paslaugos kaina bus pasibaigus akcijai. Sutartis paprastai sudaroma metams. Labai mėgstama sudarinėti nuotoliniu būdu, bet aš siūlyčiau visgi rinktis kontaktinį būdą, jei tik įmanoma. Vienas populiaresnių paslaugos tiekėjų – Ziggo.

Pabaigai. Svarbiausia, tvarkantis bet kokius leidimus, paslaugų teikimo sutartis, reikėtų nepamiršti, kad olandas, kad ir kokios tautybės jis būtų, niekur neskuba. Visur yra sistema ir viskas vyksta tada, kada turi vykti. Kartais pagalvoju, kad mes, lietuviai, esame per daug įpratę gauti čia ir dabar, lygiai taip pat ir atlikti čia ir dabar. Tuo tarpu Olandijoje viskas kiek kitaip. Galvojau, kad bus čia daugiau vokiškos tvarkos ir aiškumo. Deja, teko susitaikyti su tuo, kaip yra. Ir visgi, viskas vyksta ir įvyksta.

Tiesa, niekur nepaminėjau, bet be problemų visur susikalbėsite angliškai, nesvarbu, ar tai didelė įmonė, ar maža. Tačiau, jei bandysite informacijos ieškoti anglų kalba internete, t. y. olandiškuose interneto puslapiuose, laukia neviltis. Labai labai retame puslapyje informacija pateikiama angliškai. Bet apie olandų kalbą kitame poste 😉

______

EN

This first blogpost starts my journey in the Hague. I was considering if I should create another account for the Hague, however I had decided that Du Mėnuliai (Two Moons) are too connected to me and I have no need to create something new. So starting today you will find my new recipes, food photos & Lithuanian daily life in the Hague. You are welcomed to follow me on IG & FB Du Mėnuliai profile as well.

After returning back home from Minsk in October, 2020, I thought we’ll continue our family life in Vilnius. However I was completely wrong. After three weeks I received bomb called ‘we are going to the Hague’. I felt weird, as the lockdown was around the corner, tourists were not welcomed, so what the purpose of such journey could be. You know what – it was not the invitation to travel, it was a fact even I didn’t like it. It was the first decade of November and new life should begin on 1st of December. It seemed I was dreaming. Are you kidding me or what? It is only three weeks to change whole life! But it was not joke for sure, so we played once again pack-in – pack-out game, started finding of appartments, schools for kids, GP and to get know more about the Netherlands than it is EU country, speaking Dutch, growing lots of tulips and having so called coffee shops. Also I believed Dutch language is quite similar to German one, but I was mistaken.

To tell the truth I have been several times with my job in the past in the Netherlands, however it is not the same to jump in for several days and to stay here for couple of years. So the first aid was of course Google. To find detailed information in Lithuanian was mission impossible, English didnt help too much. However we were saved by the blog Amsterdam On Air, who’s owner is Belarussian woman. Some tips were given by my husband’s colleagues. Also some information was found in I Am EXPAT.

So if you are planning to settle down in the Netherlands, probably you will need:

1. where to live (studio, apartaments, house)

People told me that to find appropriate accommodation for living as well as school for kids, GP, was something extraordinary before Covid-19 started to shale the world. Why? The Netherland has quite small area, however its population is almost 17 million. There are 500 000 habitants in the Hague and the half of this amount are expats, who are basically working in various international organizations, embassies of home states. The accommodation market is quite tight and the demand is huge. The rent of the accommodation is expensive, following with the requirements of the tenant or the state (level of the income, various permissions, not every tenant prefer kids or domestic pet). Lessee has her/his own requirements for accommodation to be met.

As I mentioned before, we had three weeks to find where to live. We didn’t want to stay at the hotel and to be going around for looking for accommodation by ourselves, as it didn’t seem to be financially beneficial nor convenient. When you have had to resettle twice per 1.5 month, it was not funny at all and we just wanted to make it smooth as possible. However if you have will, you can do it on your own by looking through some rental websites as ParariusFunda.

We hired a rental agent from Expat Residence. Michel was real professional, communication went as smooth as it could. He paid attention to all our criteria and suggested some variants. At the beginning we had almost 10 possible variants, but when we started to speak about possibility to make video calls in order to look at the real condition of the accommodation, we found some apartments were already rented. It was really good idea to have video calls, as some apartments didn’t match the photos we saw in websites. At the end we had 3 variants and it was easy to decide which one suits us the best. IMHO, the decision to hire an agent was the most wise and rational in our situation. We came to the Hague on 2 of December already having signed rental agreement and could move in on the same day.

What should be kept in mind: a) rental advertisement in website doesn’t mean the accommodation is available for rent still; b) photos in advertisement may not correspond in real status of the accommodation; c) all the issues should be agreed before signing rental agreement; d) request agreement in English, if it is possible; I don’t know Dutch language, so it was essential point; e) get clear how it will be paid for utilities not to be charged in the future. It is quite common that the lessee pays himself/herself for utilities and it means that you need to make contracts for all utilities (water/ gas/ electricity) by yourself; f) payment for rent is made by bank transfer in general.

Finally when you are holding your rental contract, pay attention to your new address, especially to the postal code. You should learn in by heart. Postal code is used to identify your home in the Netherlands. If you need to indicate your living place, you will be asked to say postal code firstly, then goes street name, etc. As many services are online, to ensure you have accommodation, you will be pleased to add your rental contract as evidence, as many services are ensured for habitants with residence. But the most important issue is so called BNS (find more in No 3).

2. school or kindergarten for kids

School was causing headaches of the parents not less than the accommodation before world lockdown. It was said that if we get school after half a year after applying, it would be quite normal. To say that I left speechless, it means to say nothing. Half a year, so half a year. I was taught to believe in if you knock at t he door, the door will open.

There are 10 international schools in the Hague. Every school has its own admission, prices. It is an illusion here that you choose the school. The truth is that the school chooses its students and none will talk with you until you pay admission fee. Even if you pay it, it does not guarantee the place at the school. You need to provided required documents, make tests, recommendations are welcomed as well as communication with the last school attended. Admission process depends on the school and you cannot push it forward. Just wait. As many places in schools were vacated because of pandemic, we were lucky here too. In three weeks, just before returning to Vilnius for Christmas, we were informed that our both kids are admitted. Thank God! I put one more + in my MUST DO list.

3. social insurance number (BSN)

Mystical BSN. I have heard about BSN before arrival to the Hague. It seemed that if you don’t have BSN, you cannot live in the Netherlands at all 🙂 So, BSN is the social security number, which is required to open bank account, to visit any doctor, to have an appointment at any state institution. I must write that some exceptions are and not at all cases BSN plays crucial role. It depends on your status in this state. I would say it was more important to open bank account than to have BSN, but I believe, I am an exception here. We even found the local bank, which lets to provide BSN in two month after opening an account 😉

4. GP (Family doctor)

If you plan to stay in the Netherlands longer, you should register to any GP. Even if you have private health insurance, you won’t get any medical services if you haven’t done registration before. So it means that you should find any appropriate GP and make registration. Don’t wait until the help needed.

5. local bank account

I am EU citizen. So I was absolutely sure, that it will be enough to have an account in Lithuanian bank and I will freely use my bank card. It was just the dream. The payments for utilities are charged from bank account and it should be local. Ok, it seems the same order as I have faced 20 years ago in Germany. Moreover Lithuanian bank cards, despite if it is debit or credit, is not accepted in the food stores. It sounds like a nonsense, but it is truth. Mastercard is considered a credit card here despite the inscription on it ‘debit’. In such cases I feel myself weird, as I am in the middle of EU, but feeling like somewhere in the corner of it. So it seems that the local bank account is must in the Netherlands.

To open the bank account you should have rental contract, BSN and local phone number. Isn’t it like a vicious circle? You should pay bills, but you cannot open bank account. I will reveal the secret and let you know that you can open bank account in online bank Bunq. You just need to download an app, fill the data and wait for confirmation. After you can use your new bank account even for contactless payments by mobile phone. If you need, you can order bank card too, which is sent by post. As the bank transfers between EU banks are free, it causes no discomfort for me at all.

6. mobile phone services

If you are EU citizen, you can perfectly live with your own mobile services, as no extra charges are applied. At least if you have Lithuanian mobile services provider. As you noticed I mentioned above, that some local service providers ask for local phone number. The most interesting thing is that the Dutch business cannot call to Lithuanian number as it is considered as a call abroad. Really??? EU=abroad? IMHO, it is not logical, but the system works as it works.

You can choose on your own which mobile operator is more appropriate to you: Vadofone, T-mobile, etc. Obviously the package prices are more friendly in LT as well as the amount of the services  received.  

7. Wifi, TV services

If you need Wifi&TV in your accommodation, I would suggest not to choose the cheapest package. The internet is not so rapid as we are used to have in LT, so if you choose the lowest level service, I believe, you will want to change it in a near future. The best decision to choose optimal variant of quality and costs. One of the most popular  provider for such services is Ziggo.

It seems the beginning should start with abovementioned points. Furthermore I should warn you that despite of the nature of the institution, nobody seems to hurry a lot in the Netherlands. My belief that the order in the Netherlands is much more similar to German one burst like a soap bubble on first days and I started joking that mañana is more usual here than in Spain. Ohhh, I forgot to mention that you won’t have any trouble to communicate in English in daily life, still to find any information in English in Dutch websites is quite challenging.     

Stay tuned!      

Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.
Šioje interneto svetainėje naudojami slapukai. Slapukai naudojami rinkti informaciją apie apsilankymus svetainėje, pagerinti svetainės veikimą ir siūlyti naudotojams aktualų turinį bei reklamas. Daugiau informacijos ieškokite mūsų Slapukų naudojimo taisyklėse. Skaityti daugiau.